- feltörő vizek elzárása (pl. metróalagutak)
- épületalapok statikai megerősítése (boltív- falazatrepedés stb.)
- mélyépületek, pincék víz elleni teljes szigetelése
- földcsuszamlások megállítása (a víz további bejutásának megállítása, ill. az elmozdult talajrétegek megerősítése)
- vízgátak megerősítése (szivárgások, buzgárok megszüntetése)
- épületek és betonműtárgyak alapjainak javítása megerősítése
- talajvíz-kiáramlás, gázszivárgás megállítása
- környezetvédelem (hulladéktárolók szivárgó káros anyagainak terjedését és felszívódását gátló szigetelő injektálás révén)
- betontárolók repedéseinek, fugáinak tömítése, a talajvíz rendszertől való elzárása
- kőzet- és földhorgonyok rögzítése
Mi az injektálás?
A műanyagbázisú poliuretán habrendszer és más különleges anyagok egyedülálló tulajdonságaira épülő injektáló és horgonyzó technológiák összefoglaló kifejezése az injektálás.
Injektálás főbb mozzanatai
Az adott körülményektől függően a kivitelezés módja esetenként eltérhet, azonban az injektálás főbb lépései a következők:
- az injektáló szondát fúrással, sajtolással, vagy más technológiával a megerősítés helyére juttatjuk (meghatározott mélységig , szükséges átmérővel)
- a szonda elhelyezése után megindítjuk az injektálást, melyhez a szükséges nyomást szivattyú biztosítja. A két komponens összekeveredése az injektáló pisztolyban (keverőfej) történik meg. Az injektáló anyag behatol az adott szerkezetbe, ahol gyökérszerűen elágazva szilárdít, tömít és/vagy lehorgonyoz az adott céltól és típustól függően
- az injektálás befejezése utána a szonda térszín feletti része lezárásra kerül
Az injektálás fő eszköze: furathorgonyok
Az injektált furathorgonyok a tartozékaikkal együtt komplex rendszert alkotnak. A horgony alapeleme egy fokozatosan toldható, teljes hosszán gömbölyített menettel ellátott acél rúdhorgony. A rudak befúrásukat követően a furatban maradnak, és poliuretán gyantával kerülnek injektálásra. Alkalmazása elsősorban a nem homogén és gyakori törésekkel teli kőzetek esetében előnyös, ahol nem biztosítható a fúrás stabilitása.
E tulajdonsága miatt alkalmazzák vegyes anyagokból álló épületszerkezetek fúrásánál is. Instabil anyagok esetében három szerepük van. Első fázisban fúróként működik. A második, hogy a rúd egyben az injektáló cső is. Harmadszor az injektáló anyag szilárdulását követően a rúd teljes mértékben, vagy részben a ragasztott horgony szerepét tölti be.
Tartozékai: hatszögletű csavaranyák, terhelésmegosztó alátétek, csatlakozók, fúrófejek, acéltűk, fixáló- és terhelés átadó csatlakozók. A rendszer szerves részét képezi a horgonyrúd és a fúróberendezés egyszerű csatlakoztatására szolgáló fúró adapter. Az adapter az injektáló berendezés csatlakoztatására szolgál. A horgonyok 12 m-ig tetszés szerinti hosszúságban készíthetőek. A horgonyok a terhelhetőségnek megfelelően különböző, eltérő szilárdsági jellemzőkkel rendelkező átmérő alapján választhatók.
Injektálási rendszerek
Az egyre bonyolultabb építményrendszerek tervezése megköveteli a lehető legkedvezőbb feltételek megteremtését úgy, hogy később zavarmentesen megfeleljenek rendeltetésüknek. Ezen követelmények figyelmen kívül hagyása esetén ma sok építményen és létesítményen károk észlelhetőek.
A károk okai egyrészt a szerkezetre ható környezeti feltételek megváltozásában, másrészt a szerkezetek állagának kialakulásában keresendők. E gondok elkerülése, illetve kialakulásának megelőzése céljából került kifejlesztésre a poliuretán habrendszer, amely lehetővé teszi a legbonyolultabb károk kiküszöbölését is.
A rendszert sikerrel alkalmazzák olyan területeken is, ahol a hagyományos rendszerek már műszaki szempontból elavultak, vagy gazdasági szempontból elfogadhatatlanok. Főbb felhasználási területeik a fenti felsorolásban olvashatók.
ház repedés megállítása mikrocölöppel. házsüllyedés, épületsüllyedés, alapsüllyedés megállítása, alapmegerősítés, talajszilárdítás
támfal építés utáni stabilizálás, vízszivárgás megszüntetése, talajstabilizáció és falrepedés megállítása
2694